“Слуга”, який очолює комітет ВР з питань освіти та науки, визнаний академічним негідником
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак (“Слуга народу”) став переможцем антипремії “Академічна негідність-2019” у категорії “Плагіатор 2019”.
Антипремія присуджується з 2016 року. Цього року була найбільша кількість номінацій — вісім. У них, як інформують “Букви”, були представлені 27 кандидатів, відібраних на підставі доказів: документів, викриттів у ЗМІ, свідчень авторитетних учених.
У номінації “Плагіатор 2019” були представлені такі кандидати:
• Костянтин Олександрович Ващенко, державний секретар Міністерства фінансів, за текстові запозичення в докторській дисертації;
• Сергій Віталійович Бабак (на фото), голова освітнього комітету ВРУ, за текстові запозичення у публікаціях та докторській дисертації;
• Петро Андрійович Ющенко, за текстові запозичення в докторській дисертації та імітацію дослідження;
• Олександр Іванович Яцина, заступник директора Національного інституту раку, за текстові запозичення в докторській дисертації та відкриття “тазового дна”;
• Ганна Анатоліївна Фотіна, за текстові запозичення в докторській дисертації.
У підсумку найбільшу кількість голосів отримав Сергій Бабак.
“Історія з плагіатом Бабака почалася ще три роки тому, восени 2016 року, коли в декількох групах в Facebook, де присутні вчені, з’явилася інформація про плагіат у його публікації з роботи російського студента. Копнули глибше, і навесні з’явилося викриття, що пан Сергій і в докторській дисертації запозичив чужі тексти”, – зазначила голова ради ГО “ТРОН”, координатор антиплагіатної ініціативи “Дисергейт”, кандидат економічних наук Світлана Вовк.
Вона уточнила, що вчені очікують реакції партії “Слуга народу” щодо порушника академічної доброчесности.
Також були визначені “переможці” в номінаціях “Фальсифікатор 2019”, “Псевдонауковець 2019”, “Скандал 2019” тощо.
(На відео – з 4:00)
ДОВІДКА. Ініціативна група українських учених “Дисергейт” викриває факти плагіату і псевдонауки при захисті дисертацій. Її історія почалася зі скандалу навколо докторської дисертації Катерини Кириленко, дружини віцепрем’єра В’ячеслава Кириленка. “Дисергейт” проводить конкурс “Академічна негідність року”, в рамках якого можна проголосувати за найгучніші скандали в українській науці та освіті. Серед тих, хто голосує, значний відсоток вчених і педагогів.
Викритих в академічному плагіаті, поширенні псевдонаукових тверджень, корупційних та инших зловживаннях вчених України висувають журналісти, вчені та активісти (за наявности публікацій на підтвердження фактів таких порушень).
У квітні в Міністерстві освіти і науки України запропонували обговорити можливість скасування рішення про присудження наукового ступеня тим, в чиїх роботах буде знайдено плагіат.
Раніше Кабінет Міністрів схвалив створення Національного репозитарію академічних текстів для боротьби з плагіатом.