Арена

Міжнародні компанії боролися за гучні доменні імена в Україні

Киберсквоттінг – реєстрація доменних імен, які включають в себе торгові марки, що належать третім особам. Метою таких дій найчастіше є бажання перепродати домен втридорога або недобросовісне використання. Стикаються з проблемою киберсквоттингу як локальні невеликі компанії, так і великі міжнародні бренди.

Фахівці реєстратора доменних імен Cityhost.ua зібрали інформацію про найгучніші справи.

Спір за домен google.ua між американською Google Inc і українським ТОВ «ГОУ ОГЛЕ»

Суперечка за доменне ім’я google.ua розгорнулась між українським ТОВ «ГОУ ОГЛЕ» і американською Google Inc. Все почалося з того, що українська компанія в 2006 році зареєструвала торгові марки «Google» і «Go Ogle», а в подальшому оформила під одну з них реєстрацію відповідного доменного імені google.ua. Довгий час користувачі мережі при заході на сайт google.ua перенаправлялись на сторонній сайт знайомств. На думку Google Inc, таке використання доменного імені та торгової марки вводило в оману споживачів щодо особи, яка надає послуги з пошуку та розміщення інформації. І з цим важко не погодитися.

Google Inc через суд вимагала від ТОВ «ГОУ ОГЛЕ» припинити використання комерційного найменування Google в доменному імені google.ua, а також від адміністратора доменного імені, компанії «Хостмастер» припинити делегування імені google.ua на ТОВ «ГОУ ОГЛЕ» і передати його у власність Google Inc.

Судові тяжби за цей домен тривали більше 5 років і дійшли до Вищого господарського суду України (ВГСУ), який і поставив крапку в цьому питанні. 5 жовтня ВГСУ прийняв постанову по справі №12/25, якою зобов’язав ТОВ «ГОУ ОГЛЕ» припинити використання найменування Google в доменному імені google.ua компанією ТОВ «ГОУ ОГЛЕ». В подальшому домен був переделегований корпорації Google Inc і тепер перебуває в її власності.

Суперечка за домен xiaomi.ua між Xiaomi Inc і українським підприємцем Широковим і американською «Конкорд Трейд Інк»

Ще один гучний доменний спір відбувався між китайським виробником електроніки Xiaomi Inc і українським підприємцем Олександром Широковим. Останній ще в 2014 році зареєстрував дві торгові марки «Xiaomi» і «Mi» і в подальшому оформив відповідні доменні імена під них. Олександр Широков відомий як генеральний директор компанії NIS, яка є дистриб’ютором великої кількості брендів техніки на території України. У портфелі компанії більше 20 брендів, в тому числі й Xiaomi.

Примітно, що Xiaomi Inc намагалася відібрати у Широкова і домен Xiaomi-Mi.com. У цьому випадку вони вирішили використовувати процедуру досудового врегулювання UDRP (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy – Єдина Політика Розв’язання Доменних Спорів). Юристи компанії звернулися до Світової організації захисту інтелектуальної власності WIPO, з позовом про порушення своїх прав. Розглянувши цю справу, міжнародні арбітри вирішили не задовольняти позов і залишити права на домен за компанією NIS.

Суперечку по доменах xiaomi.ua і mi.ua вдалося врегулювати без суду. Український підприємець вирішив не вплутуватися в судові тяжби і почав добровільний процес передачі прав на торговельні марки та домени китайській Xiaomi Inc.

Судячи з інформації з електронної бази про доменні імена, на момент написання цієї статті домени xiaomi.ua і mi.ua, як і однойменні торгові марки, все ще належать Олександру Широкова. Можливо, процес передачі прав зараз проходить офіційне оформлення.

Суперечка за домен eBay.com.ua і eBay.co.ua між eBay Inc і українським підприємцем Андрієм Стасюком

Не обійшли стороною суперечки за українські домени і міжнародного гіганта, компанію eBay Inc, яка є одним з лідерів в області послуг інтернет-аукціонів і інтернет-магазинів.

У 2012 році eBay Inc подали позов у Солом’янський суд міста Києва до фізичної особи з вимогою припинити використання доменних імен eBay.com.ua і eBay.co.ua. Крім цього, компанія просила захистити свою інтелектуальну власність і анулювати Свідоцтво на знак для товарів і послуг (торгову марку) №150439 з найменуванням Ebay, яке належало українцеві Андрію Стасюку.

У вересні 2012 року суд частково задовольнив клопотання позивача (eBay Inc) і заборонив реєстраторові зазначених доменів NIC.UA проводити будь-які дії з іменами до остаточного рішення суду.

Наступне слухання у справі відбулося вже в жовтні того ж року. В його рамках суд вирішив, що торгова марка українця є недійсною у зв’язку з повною схожістю української ТМ з оригінальною. А це може вводити в оману споживачів. У своєму рішенні суд ухвалив, що українець не має право використовувати фірмове найменування eBay, в тому числі і в мережі інтернет. Компанію-реєстратора домену зобов’язали переделегувати імена американській компанії. Більш того, суд наклав штрафи на Держслужбу з інтелектуальної власності (зараз це Український інститут інтелектуальної власності) і на реєстратора NIC.UA в розмірі 6000 гривень для кожної організації.

Cityhost.ua — є офіційним реєстратором доменних імен і хостинг-провайдером. З їх допомогою можна зареєструвати доменні імена в 250+ доменних зон, а також придбати хостинг, взяти в оренду віртуальні або виділені сервера під будь-які інтернет-проекти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *