Серед українських підприємців є потужна п’ята колона
Найбільше табличок та вивісок недержавною мовою мають туристичні фірми, агенції нерухомости, аптеки, стоматологічні кабінети.
Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у Фейсбуці.
Від початку 2024 року він отримав уже 235 звернень (14% від загальної кількости) щодо порушення 28 статті мовного закону (мова вивісок, оголошень тощо). Причому в деяких закладах фіксують повторні порушення.
“Переважна більшість порушень у сфері інформації для загального ознайомлення стосується ТОВів та ФОПів. Це – туристичні фірми, агенції нерухомості, аптеки, стоматологічні кабінети тощо. Деякі суб’єкти господарювання свідомо продовжують ігнорувати норми мовного законодавства, тому вже маємо два повторних”, – розповів Тарас Кремінь.
Найбільша кількість звернень щодо порушення мовних прав громадян України у сфері інформації для загального ознайомлення надійшла з Києва (89), Одеської (75) та Харківської областей (18).
Омбудсмен уже виніс 20 попереджень та наклав 18 штрафів за порушення 28 статті мовного закону.
Уповноважений наголосив, що дотримання Закону про державну мову в населених пунктах та контроль цього процесу – прямий обов’язок місцевої влади.
“Владо Києва, Одеси та Харкова, розпочніть перевірку вивісок! Таблички, зовнішня реклама, виконані недержавною, мають бути демонтовані. Закликаємо громадян України повідомляти про порушення, адже захист мови – наша спільна справа!” – написав Тарас Кремінь.
Нагадаємо, що відповідно до 28 статті, оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи та інша публічно розміщена текстова, візуальна і звукова інформація подається державною мовою із можливістю дублювання иншими мовами за потреби.
З 16 липня 2022 року порушення щодо державної мови в інтернеті тягнуть за собою адміністративну відповідальність із накладенням штрафу у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
За повторне порушення протягом року – штраф у розмірі від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-11900 грн).
Повідомити про порушення мовного Закону можна через сайт, електронну скриньку (lyst@mova-ombudsman.gov.ua) або на поштову адресу (01001, м. Київ, провулок Музейний, 12).
П’ята колона (ісп. quinta columna) — узагальнювальна назва групи осіб, які ведуть відкриту або приховану підривну діяльність усередині иншої групи осіб чи країни у спосіб, вигідний зовнішньому ворогу.
У перший тиждень широкомасштабного російського вторгнення на території України трапилася низка подій, яка змушує думати, що йдеться не про випадкові збіги.
На кордоні з Білорусією українських військ не було, лише прикордонники. Підрозділи Нацгвардії з Гостомеля вивели, для охорони аеропорту залишилось 150 строковиків (при цьому можна згадати і трагічну долю єдиного в світі літака Ан-225 – «Мрію»).
Аеропорт Жуляни взагалі не охоронявся.
У рамцях «великого будівництва» автомобільна траса на Чорнобиль, по якій їздило одна-дві автівки на день, була реконструйована і розширена. Саме ця модернізована дорога стала однією з головних, якою ворог скористався при наступі в лютому 2022 року.
Варто згадати і про дивну «оптимізацію» та скорочення ЗСУ впродовж 2019-2020 рр. Приміром, була розформована військова частина А0229 (23-й окремий танковий батальйон у складі Десантно-штурмових військ), яка дислокувалась в Овруцькому районі Житомирської області, що межує з Білоруссю.
Нагадаємо, що від початку року Нацполіція спільно зі Службою безпеки України в різних областях затримали понад 80 паліїв автомобілів, що належали військовослужбовцям ЗСУ. Найбільше випадків підпалу зафіксували з початку року на Київщині, Харківщині, Рівненщині, в Одесі та Дніпрі.