Арена

За закриття “справи бронежилетів” від генерала Марченка вимагали 20 млн гривень

Під час повномасштабного вторгнення “справу бронежилетів” було призупинено, очевидно, через воєнний стан. Генерал-майор Дмитро Марченко з позивним “Марчелло” залишився підозрюваним у цій справі, як і інші учасники. Йому не надали рішення про призупинення, і він його не бачив, але прокурор на початку вторгнення повідомив, що справу призупинили.

Про це Дмитро Марченко розповів в інтерв’ю “Українській правді”.

“Наскільки мені відомо, 16 тисяч бронежилетів, які лежали на складах, на початку Великої війни роздали військовим. Тобто ті бронежилети, які слідство вважало неякісними, рішенням суду передали військовим, бо на момент початку повномасштабного вторгнення жодного бронежилета на складі не було. Адже справою проти мене повністю паралізували і закупки, і розробки нових бронежилетів”, – зазначив генерал.

За його словами, ті, хто стояв за організацією цієї справи, створили ситуацію, в якій наші військові на початку Великої війни залишилися без жодних засобів захисту.

“Я багато разів казав, ще 2019 року, що не проблема мене прибрати або посадити. Проблема буде в тому, що в державі йде війна, а робиться все, щоб наші хлопці були без бронежилетів. Слідство маніпулювало. Труба (директор ДБР Роман Труба, – ред.) вийшов і сказав, що “Марченко закупив неякісні бронежилети”. Вони навіть не розібралися в моїх функціональних обов’язках і не розуміли, що я не маю жодного стосунку до закупівлі. Моя задача – перевірити на складі виробника бронежилети. Навіть не перевірити, а взяти два зразки, здати в незалежну лабораторію і після того, як проведуть балістичну експертизу, я мав надати дозвіл або здавати їх на склад, або доробляти, або міняти, якщо вони неякісні”, – пояснив Марченко.

Як він зазначив, зараз його ніхто не турбує і не телефонує.

“Але я залишаюся підозрюваним у цій справі. Я не знаю, що ми будемо розглядати в подальшому суді, бо немає предмета спору. Я прийду і скажу: “Чого ви мене сюди привели?”. Ті 16 тисяч бронежилетів, які я, за версією слідства, прийняв неякісними і завдав шкоди державі, роздали військовим. Заподіяної шкоди немає, бронежилетів немає. Що ми будемо розглядати? Я розумію, що слідство усвідомлено не закриває цю справу. Можливо, для того, щоб тримати мене на гачку і в потрібний момент активізувати цю справу”, – наголосив генерал-майор.

Як розповів Дмитро Марченко, за нього внесли заставу розміром 20 мільйонів. У 2022 році 19 мільйонів із цієї застави повернули родині Порошенка, а один мільйон – організації, яка зібрала ці кошти.

“На початку вторгнення в березні 2022-го, коли я вже був у Миколаєві, мені зателефонував слідчий і попросив, щоб я написав, що не проти, аби застава перейшла у благодійний фонд ОГП. Тоді з мене мали б зняти всі обтяження і ледь не закрити справу. Але я сказав, що гроші не мої, я навіть ніколи не бачив таку суму. Сказав, щоб повернули тим, хто їх давав, а вони вже самі розберуться – допомагати цими грошима армії чи прокуратурі”, – сказав Марченко.

Після цього Марченко з адвокатом звернулися до прокурора один раз. Подали заяву з проханням закрити справу через неможливість визначити, чи були бронежилети якісними, чи ні, позаяк їх уже роздали. Відповіді не отримали.

“Але нам неофіційно в прокуратурі сказали: “Коли буде команда, ми закриємо справу. Команди поки немає”, – зазначив військовий.

За словами генерала, його справа стала однією з перших, коли військового, який боровся за захист держави, публічно засудили і помістили в СІЗО. Почали демонструвати вирвані з контексту фрагменти, вигадувати різні речі, щоб переконати людей у винності, та показати, що прокуратура виконує свою роботу.

“Я думаю, що саме через мене вони і хотіли промацати населення: чи палитимуть суди, чи будуть масові заворушення після цього. Побачили, що все пройшло, пішли далі”, – сказав генерал-майор.

Як розповів Марченко, у його справі сталося багато порушень, зокрема його допитували в СІЗО без присутності адвокатів. На нього чинили моральний тиск, залякували, запевняючи, що якщо він погодиться на угоду зі слідством, то вже наступного дня зможе повернутися додому і спати в комфортному ліжку. Вони обіцяли, що змінять кваліфікацію справи так, що йому не загрожуватиме термін.

“Вони мені самі пояснювали, що посадили мене в СІЗО не просто так. Це така технологія в них. Як показує практика, 95% людей у СІЗО ламаються і зізнаються навіть у тому, чого не робили. Це технології 1937 року НКВД. Українські правоохоронці зараз їх застосовують і пишаються собою. У СІЗО мене виводили на прогулянки у дворик із кримінальними авторитетами. Наприклад, допит у слідчих о 12:00, а мене виводили о 9-й і закривали на “боксах”. Це вузький коридор, ти там стоїш, бо немає, де присісти, там дуже накурено, на підлозі напльовано, нахаркано. Всі заходять – виходять. Там можуть і підрізати, і побити. Це моральне приниження”, – обурився генерал.

Якщо проаналізувати цю справу, каже Марченко, можна побачити, що було порушено всі можливі норми.

“Вони навіть не приховували, що виконували команду зверху. Прокурор Микола Середа казав мені: “Команда зверху, президент у курсі. Ви можете навіть не смикатися. Ваші адвокати нічого не зроблять, бо команду дав президент”, – розповів Дмитро Марченко.

За його словами, слідчі бігали до Арахамії, генерального прокурора та президента. Вони всім стверджували, що Марченко, безумовно, винен і що в цій справі, безсумнівно, фігурує Порошенко. Як зазначив генерал, ДБР влаштувало “маски-шоу”.

“Розповідали мені: “Усе, ти попав. Нікуди не втечеш. На тебе є команда. Порошенка немає – тебе ніхто не буде захищати”. Я казав: “Хлопці, до чого тут Порошенко? На мене жаліються всі виробники, бо я хочу, щоб вони постачали якісне”, – пригадав військовий.

Як розповів Дмитро Марченко, від нього вимагали дати свідчення проти Петра Порошенка.

“На допитах слідчі спочатку казали: “Ти нам нецікавий, розкажи щось на Порошенка”. Я казав: “Слухайте, де я, а де Порошенко?”. Потім вони покопалися в документах і зрозуміли, що моє головне управління жодного стосунку ні до президента, ні до його радника Бірюкова не має. Десь через місяць до них це дійшло. Вони мене знову викликали і почали вимагати, щоб я розповів щось на міністра оборони або його заступників. Я відповідав: “Мені нема чого сказати. Мені не ставили злочинні накази і навіть не намагалися цього робити”, – наголосив генерал-майор.

Нагадаємо, адвокати військовослужбовців, яких підозрюють у “справі бронежилетів”, поскаржилися до Печерського суду на бездіяльність прокуратури. На початку серпня сплив термін досудового розслідування справи. Але прокуратура не передала матеріали до суду і не попросила дати додатковий час на розслідування. Тож адвокати просять суд зобов’язати слідчих закрити справу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *