Сьогодні роковини трагедії у Волновасі: чи пам’ятають ще люди ту подію
Рівно шість років тому 13 січня рейсовий автобус Донецьк – Златоустівка з 40 мирними громадянами зупинився на пункті пропуску “Бугас” під Волновахою для проходження перевірки. О 14:25 навколо блокпоста почали падати снаряди. Загинули 12 і отримали поранення 18 мирних громадян.
Ракета типу “Град” розірвалася за якихось 12-15 метрів від автобуса. Після першого вибуху автобус підстрибнув.
“Вибух величезний. Наш автобус знівечило. Двері заклинило. Вікна всі вилетіли. Мені попало в голову”, – згадує один з очевидців.
Але це був тільки початок. Очевидці трагедії, яким пощастило вжити згадують, як заклинили двері, як солдати Нацгвардії підставили драбину, по якій ті, хто залишався в салоні, могли вибратися назовні, як автобус зрешетили дірами величиною з кулак.
Як пізніше було встановлено, обстріл було вчинено з 3 БМ-21 “Град”, які випустили 88 снарядів. Один зі снарядів вибухнув за 12 метрів від автобуса. За напрямками і кутом входження снарядів у ґрунт експерти вже точно встановили відстань, з якої вівся обстріл – 19 кілометрів, і місце – північно-східна околиця міста Докучаєвська, який контролюють бойовики.
Докази причетності до теракту російських окупаційних військ і бойовиків “ДНР” були отримані фактично відразу, гарячими слідами. За інформацією журналістів “Радіо Свобода”, повідомлення про підбитий автобус з’явилися в соціальних мережах бойовиків відразу після скоєння злочину, але потім були видалені.
Зі свого боку українські спецслужби перехопили розмови бойовиків, в яких ті хвалилися “вдалим пострілом по украх”.
“Все нормально, Волноваху – блокпост – рознесли. Зараз ось тут люди їдуть, кажуть, що там багато з блокпоста постраждалих. Але комбат задоволений”, – йдеться на одному з записів.
За версією слідства, терористичний акт вчинили бойовики артилерійського дивізіону 5-ї мотострілецької бригади “Оплот” (формально перебуває в підпорядкуванні т. зв. “ДНР”). Людиною, яка курувала цю операцію, Служба безпеки України називає російського полковника Анатолія Синельникова, який раніше обіймав посаду головного військового комісара Пензенської області РФ, а після завершення своєї “місії” на Донбасі повернувся в Росію.
Безпосередньо керував обстрілом громадянин України і житель Донецька, “військовий комендант Докучаєвська” Юрій Шпаков. Саме полковника Синельникова назвав безпосереднім командиром Шпакова заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков.
Кримінальне провадження було відкрито за ст. 258 КК України (терористичний акт). Синельников і Шпаков є головними підозрюваними у справі про теракт під Волновахою. Обвинувальний акт проти Шпакова, який проживає на території т. зв. “ДНР”, але відсторонений від служби, скерований до суду для заочного розгляду. А ось розслідування стосовно Синельникова зупинене, оскільки Україна оголосила його в розшук.
Крім того, теракт під Волновахою є частиною масштабного процесу України проти Росії в Міжнародному суді ООН.
У шосту річницю теракту під Волновахою ряд військових злочинів проти мирних громадян залишаються нерозкритими, а із часом і забутими, незважаючи на початкову високу увагу суспільства до того, що відбулося. Крім того, в умовах воєнних дій сумнівна і можливість проведення повноцінних слідчих дій.